پیشنهاد ویژه‌ی فصل سرما- قسمت سوم

تا حالا به جایی سفر کرده‌اید که جادوی جغرافیایش شما را بگیرد؟ قشم یکی از آن «جا»هاست و سفر به آن تجربه‌‌ی لذت‌بخشی است که تا مدت‌ها از یادتان نمی‌رود. خوشبختانه مقصدی چندمنظوره است و برای هرکس لذتی آشکار یا نهفته دارد، هم جای خوبی برای خرید است و هم جان می‌دهد برای گشت‌وگذار و سیاحت و هم خوراک سفرهای ماجراجویانه است. همه‌چیز در قشم پیدا می‌شود؛ اقلیم متنوع جغرافیایی، سواحل زیبا، جاذبه‌های عجیب‌وغریب، موسیقی، غذای دریایی، ورزش‌های آبی و مراسم آیینیِ خاص. خلاصه پشت چهره‌ی تجاری‌اش قلبی از طلا خوابیده.

به شما قول داده بودیم که شهرهایی را معرفی کنیم که مناسب سفر در فصل سرد هستند. در پست‌های قبلیزد و شوشتر را معرفی کردیم. حالا نوبت رسیده به جزیره‌ی جادوییِ قشم.

قشم در یک نگاه:

راه‌های رسیدن به قشم

هواپیما + اتوبوس دریایی: آسان‌ترین و سریع‌ترین وسیله هواپیماست، از هر مبدأیی که پرواز کنید، بعد از یک یا چند ساعت در فرودگاه بین‌المللی بندرعباس فرود می‌آیید. سپس با تاکسی به اسکله‌ی مسافربری شهید حقانی بروید و از آن‌جا با اتوبوس دریایی (کشتی‌های مسافربری) به قشم بروید.

قطار + لنج یا اتوبوس دریایی: ایستگاه راه‌آهن بندرعباس در بلوار شهدا قرار دارد. در سفر با قطار دو گزینه پیش روی شماست:

قطار + اتوبوس دریایی: با قطار به بندرعباس می‌روید، از ایستگاه راه‌آهن به اسکله‌ی مسافربری شهیدحقانی و از آن‌جا با اتوبوس دریایی به قشم بروید.

قطار + خودروی شخصی + لنجِ خودروبر: با قطار به بندعباس می‌روید، با پرداخت مبلغی مناسب خودروی شخصی‌تان را با خودتان به بندرعباس ببرید. سپس با خودروی شخصی به بندر پُهل بروید و از آن‌جا با لنج‌های حمل خودرو به جزیره‌ی قشم بروید.

اتوبوس زمینی + اتوبوس دریایی: از هر مبدأیی که سوار اتوبوس بشوید، بعد از چند یا چندین ساعت در پایانه‌ی مسافربری خلیج فارس بندرعباس (در بلوار آزادی) از اتوبوس پیاده می‌شوید. سپس از اسکله‌ی شهید حقانی با اتوبوس دریایی به قشم بروید.

خودروی شخصی+ لنج خودروبر: از هر جای ایران می‌توانید خودتان را به بندعباس برسانید. در بندعباس هم از بندر پُهل با کمک لنج‌های خودروبر به قشم بروید. برای مثال اگر بخواهید از تهران با خودروی شخصی به قشم بروید، این‌ مسیر ۱۶۰۰کیلومتری حدود ۱۷ساعت طول می‌کشد:

تهران ← قم ← کاشان ← اردستان ← نائین ← اردکان ← مهریز ← انار ← شهربابک ← سیرجان ← بندرعباس ← بندر پهل ← قشم

هتل‌ها و مراکز اقامتی قشم

این‌که در قشم کجا اقامت کنید به میزان هزینه و تدبیر و سلیقه‌ی شما بستگی دارد. هتل، هتل‌آپارتمان، مهمان‌خانه، سوئیت‌ها و آپارتمان‌های شخصی انواع مراکز اقامتی قشم هستند. اگر اولویت‌تان آرامش و استراحت است، سفرتان کوتاه است، یا زیاد حوصله و وقت تهیه و تدارک غذا ندارید، هتل بهترین گزینه است. اگر سفرتان طول می‌کشد یا اگر می‌خواهید در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید، هتل آپارتمان و سوییت‌های اجاره‌ای جزیره هم گزینه‌های خوبی‌اند.

خوش‌مزه‌ها‌ی قشم

سفره‌ی اهالی قشم به دلیل مجاورت با دریا از غذای دریایی سرشار است و از عطر و بو هم چیزی کم ندارد، دلیلش هم ادویه‌های شگفت‌انگیز و خوش‌عطر و بویشان است. سخت بتوانید در مقابل هم‌جواریِ غذاهای دریایی با انواع ادویه‌ مقاومت کنید.

ماهی برشته (کبابی)، قلیه‌ماهی، مهیاوه، کلمبا، زیبون، هواری و انواع نان‌های چاشنی‌دار مانند نان تُموشی، نان بادی، نان رِختا و… بعضی از غذاهای خوش‌مزه و محلی قشم هستند. علاوه بر این‌ها انواع غذاهای ایرانی و فست‌فود را هم می‌توانید در رستوران‌های جزیره پیدا کنید. از ما می‌شنوید، از خوردن غذاهای محلیِ اهالی قشم پشیمان نخواهید شد. می‌توانید از رستوران‌ها، آشپزخانه‌های محلی، یا حتی بعضی از زنان خانه‌دار جزیره که برای مسافران غذا طبخ می‌کنند، غذا بگیرید یا غذای دلخواه‌تان را سفارش بدهید. یک راه آشنایی با آشپزها و آشپزخانه‌های محلی پرس‌وجو از محلی‌ها به‌خصوص از راننده‌های تاکسی و مسافرکش‌هاست. البته در بعضی رستوران‌های جزیره هم (که یکی‌شان نزدیک قلعه‌ی پرتغالی‌هاست و می‌توانید قبل از سفارش، کمی از هر غذا تست کنید)، از انواع غذاهای دریایی تازه و صید روز مثل ماهی، میگو، صدف و کالاماری لذت ببرید.

haraa

دیدنی‌های قشم

چیزی که در قشم زیاد می‌بینید انواع جاذبه‌ی تماشایی است. هم جاذبه‎‌ی تاریخی دارد، هم جاذبه‌ی طبیعی و جغرافیایی و هم جاذبه‌ی تفریحی. برای گشتن جاذبه‌های دیدنی داخل جزیره می‌توانید یک تاکسی کرایه کنید و از راننده بخواهید یکی‌یکی شما را به سایت‌های دیدنی ببرد و هرقدر خودتان دوست داشتید برای گشتن‌شان وقت بگذارید. اما برای رفتن به جزایر نزدیک به جزیره‌ی قشم، مثل جزایر ناز یا جزیره‌ی هرمز، باید قایق کرایه کنید.  که دیدن هر دو را به شما توصیه می‌کنیم. اگر هوا مساعد بود شاید تنی هم به آب بزنید. عمده‌ی جاذبه‌های دیدنی قشم این‌ها هستند:

آثار تاریخی: غارهای خربس، قلعه‌ی پرتغالی‌ها، قلعه‌ی نادری لافت، چاه‌های تلا (تل‌آب، طلا)، گورستان انگلیسی‌ها، بقعه‌ی پیر، کلات کشتار، کولغان، نیایشگاه ناهید، آب‌بندهای تاریخی پی‌پشت و گوران، آثار تاریخی روستای زیرانگ

جاذبه‌های طبیعی: ژئوپارک قشم، دره‌ی ستاره‌ها، جنگل‌های دریایی حرا، تنگه‌ی شگفت‌انگیز چاهکو، غارهای نمکی نمکدان، انجیر معابد، دوکوهک: زیستگاه امن پرندگان در خاورمیانه، بام جزیره، کاسه سلخ

پارک‌ها و اماکن تفریحی: پارک زیتون، پارک ساحلی، پارک هرمز، پارک شهر، پارک ایران‌زمین، بوستان خانواده، پارک دانشجو، حوضچه‌ی هامون، اکو پارک (بیشتر این پارک‌ها امکانات رفاهی و محلی برای چادرزدن دارند، بعضی هم سایت‌هایی برای تفریحاتی مثل فوتبال و والیبال ساحلی، کرایه‌ی جت‌اسکی و… دارند.)

جزیره‌ی ناز: درواقع چهار جزیره‌ی کوچک‌ترِ هنگام، لارک، هرمز و ناز در اطراف قشم و در تنگه‌ی هرمز قرار دارند. جزیره‌ی ناز به دلیل جزر و مدِ تماشاییِ پیرامونش طرفدار بیشتری دارد. این جزیره ساحل شنی ندارد و دورتادورش دیواری صخره‌ای است و سطح آن کاملا صاف و مسطح است. هنگام جزر و با پس‌رَوی آب دریا برای یک مدت کوتاه یک راه خشکی از قشم به جزیره‌ی ناز باز می‌شود؛ یک راه خشکی طبیعی با پوشش ماسه‌های کف دریا. درا ین فاصله‌ی زمانی می‌توانید پای پیاده یا با خودرو به جزیره‌ی ناز بروید و از تماشای تنگه‌ی هرمز و خلیج فارس لذت ببرید.

اگر اهل غواصی یا ورزش‌های آبی باشید، سایت‌هایی برای غواصی و وروزش‌های آبی مثل کرایه‌ی جت‌اسکی و غیره در جزیره وجود دارد.

تفریحات دریایی و مدرسه‌ی غواصی دلفین آبی: مجتمع اقامتی تفریحی ساحل طلایی ۰۹۱۷۱۶۳۰۳۶۶

تفریحات دریایی و مدرسه‌ی غواصی دلفین مرجان: پارک زیتون، جنب سینما چهاربعدی ۰۹۱۷۲۱۰۰۳۶۶

تفریحات دریایی و مدرسه‌ی غواصی قشم: پارک زیتون ۵۲۴۲۱۲۸

تفریحات دریایی و مدرسه‌ی غواصی: ساحل سوزا ۰۹۱۷۳۶۰۴۷۱۷

تفریحات دریایی و مدرسه‌ی غواصی: ساحل روستای ریگو ۰۹۳۶۴۴۵۴۰۰۶ ـ ۰۹۱۷۱۶۳۱۰۵۳

خرید در قشم

اگر فرصت زیادی برای خرید نداشتید، در سیتی‌سنتر ۱ و ۲ می‌توانید خرید خوبی داشته باشید. اما اگر قصدتان خرید مبسوط است و وقت کافی دارید، علاوه بر مراکز خرید قشم، یک یا چند روز را به مراکز خرید درگهان اختصاص دهید. درگهان با ماشین ۲۰دقیقه تا قشم فاصله دارد و در سطح جزیره به‌ویژه خیابان‌ها و میدان‌های اصلی، می‌توانید ماشین‎های مسافرکش به مقصد درگهان را پیدا کنید.

مراکز خرید قشم:

مجتمع تجاری ستاره: چهارراه پردیس، بلوار ولی‌عصر

مجتمع تجاری پردیس: چهارراه پردیس، بلوار ولی‌عصر

مجتمع تجاری فردوسی: چهارراه پردیس، بلوار ولی‌عصر

مجتمع تجاری خلیج فارس: چهارراه پردیس، بلوار ولی‌عصر

مجتمع تجاری مرجان: چهارراه پردیس، بلوار ولی‌عصر

مجتمع تجاری سیتی‌سنتر۱: انتهای بلوار امامقلی‌خان

مجتمع تجاری سیتی‌سنتر۲: انتهای بلوار امامقلی‌خان

مجتمع تجاری پاسارگاد: میدان گلها

مجتمع تجاری مهتاب: چهارراه پردیس، نبش میدان طالقانی

بازار قدیم: میدان پاسداران

مراکز خرید درگهان:

مجتمع تجاری دریا

مجتمع تجاری زمرد

مجتمع تجاری دو دلفین

مجتمع تجاری نور

مجتمع تجاری مروارید

مجتمع تجاری صدف

مجتمع تجاری اطلس

مجتمع تجاری نگین

مجتمع تجاری پرشین گلف

این تمام اطلاعات اولیه‌ای است که برای سفر به قشم نیاز دارید، اگر هنوز سوالی باقی مانده یا پیشنهاد دیگری دارید، نظرتان را بنویسید.

تلفن آژانس سفرهای علی‌بابا : ۲۴۵۸۰۰۰۰ ـ ۰۲۱